ЩО ТАКЕ "ВОЛИНСЬКА РІЗНЯ" .ЧОМУ ТЕМА РІЗНІ НЕ ПІДНІМАЛАСЬ В СРСР І ПОЛЬЩІ ???

волиньНа Волині проживало біля 15-20% поляків і біля 75% українців. Більшість поляків проживала там з давніх давен, деяка частина була переселена туди в 1920-30 роках, так звані "військові осадники". В період німецької окупації польський еміграційний Уряд з Лондону видав розпорядження польському населенню будь-яким чином закріпитись на "Кресах Всходніх" аби ці землі після війни належали Польщі. (різновид теперішніх "карт поляка")

До 1943 року порядок на окупованій Волині німці підтримували з допомогою української допоміжної поліції. І великих проблем в українсько-польських стосунках не було. 

Не було до того часу, поки більшість українців не покинули службу в поліції, не пішли в ліси до УПА і не почали війну проти німецької окупаційної адміністрації. На заміну їм німецька окупаційна влада перевела з Польщі польську допоміжну поліцію. 

Місцеві поляки користуючись підтримкою польської допоміжної поліції і німецької окупаційної влади розпочали терор проти українців, показуючи "хто на Волині є господарем". А на Волинь доходили чутки про терор польського підпілля проти українців на Холмщині. Терор німців проти УПА і сіл що їх підтримували польське населення використовувало для власних потреб, користуючись "своєю" поліцією, складали списки неугодних українців і передавали німцям як "українських партизан-бандитів" чи "помічників бандитів" і німці розпочинали каральні акції проти українців.

Тема "Волинської різні" не порушувалася ні в "народній Польщі", ні в СРСР – хоча і там, і там комуністичні пропагандисти скурпульозно вишукували "злочини" українських націоналістів. Однак волинські події 1943 року вони намагалися не чіпати. Чому? Бо після війни (багато ж свідків ще жило) було добре відомо, що волинські поляки в 1943 року пішли працювати в німецьку поліцію й активно співпрацювали з нацистами, воюючи проти УПА. Концентруватись на цьому польським комуністичним пропагандистам було незручно ... "як це так поляки воюють за нацистів ?". І радянським пропагандистам тему "Волинської різні" не піднімали, адже волинські події 1943 року свідчили, що УПА, воюючи з польськими колаборантами, воювала й з німецькими нацистами. А це не вкладалося в пропагандистську схему про прислужництво українських націоналістів фашистам.

Юрий Малашевич

Коментарі:

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Додаткова інформація