СЕНАТОР ПРОВІДНОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ НІДЕРЛАНДІВ НАЗВАВ УКРАЇНУ "ПОТЕНЦІЙНОЮ АГРАРНОЮ СУПЕРДЕРЖАВОЮ"

ЖИТНИЦЯПід час дебатів по угоді про асоціацію між ЕС та Україною, що пройшли вчора в Сенаті Нідерландів, представник партії VVD, що виграла вибори до нижньої палати парламенту кілька місяців тому, сенатор Sybe Schaap, заявив, що Україна потенційно може стати аграрною супердержавою. Пан Сібе має авторитет в питаннях аграрної промисловості, оскільки фермером в минулому, а також закінчив Університет Лювардена по напрямку сільське господарство. Сенатор Сібе також задав уряду питання, стосовно того, які кроки здійснюються на підтримку хороших стосунків з Україною і чи уряду потрібна підтримка в цій справі у вигляді приватних ініціатив.

Загалом угоду про асоціацію на дебатах підтримали представники шести фракцій (VVD, PvdA, D66, GroenLinks, CU, CDA) а також незалежна фракція Сенату. Втім супінь підтримки була дуже різною.

Для прикладу у своїй промові сенатор Кнапен, що представляв CDA, багато часу приділив питанням, які викликають сумніви в його колег по фракції. Сенатор зазначив, що додаток до угоди, запропонований урядом не впливає на текст угоди, а відповідно, дебати варто вести тільки навколо тексту угоди. Кнапен визнав що наслідки відмови від угоди є незрозумілими, втім, на його думку, важливо підтримувати репутацію Нідерландів як відповідального партнера, тим більше, негативне рішення по угоді може створити проблеми для ЄС на східних кордонах. Ситуацію в Україну сенатор визначив як тривожну, уточнивши що заходи, які здійснюють ЄС, НАТО та МВФ, на підтримку верховенства права в країні є скоріше заплатками, і відкритим є питання чи угода про асоціацію зможе щось змінити на краще в цьому аспекті. На завершення сенатор додав, що незважаючи що фракція в CDA в Нижній палаті парламенту проголосувала проти ратифікації угоди, більшість сенатської фракції CDA ратифікацію підтримує.

Сенатор Схапер з D66 зробив кілька критичних заяв на адресу уряду, зазначивши, що кабінет міністрів задовго зволікав з прийняттям рішення. Сенатор притримується думки, що Україна має право на членство в ЄС якщо вона того забажає, тож Схапер запитав чому прем'єр міністр Рютте, в своїх попередніх заявах, зазначав що не є прихильником членства України в ЄС. Сенатор також зазначив що не варто недооцінювати наслідки від прийняття угоди для стосунків між Україною та Росією.

Сенатор Схрійвер з PvdA задав уряду питання чому додаток до угоду був прийнятий в ЄС на рівні лідерів країн ЄС, а не Європейської Ради, яка дала б додатку більше ваги у випадку будь яких позовів до Європейського Суду, оскільки раніше, Суд враховував позицію Ради ЄС у своїх рішеннях. На завершення Схрійвер підтрвердив, що ратифікація угоди є життєво необхідною для утвердження в Україні демократії та верховенства права.

Сенатор Стрік з GroenLink зазначив, що позиція Сенату по угоді практично не змінилась з часу попередніх дебатів, коли більшість сенаторів підтримали ратифікацію угоди.

Сенатор Купер з CU зазначив, що міжнародні угоди, на його думку, не мали б виноситись на референдум. Він закликав колег підтримати ратифікацію угоди.

Це були найцікавіші моменти з промов прихильників угоди. Що стосується противників, то в їх аргументам бракувало новизни. Давно відомі аргументи російської пропаганди були акуратно розділені між представниками різних євроскептичних партій і озвучені від час дебатів.

Зокрема сенатор Ван Дійк з SPG розповідав розділеність України на Схід, який прагне зближення з Росією, і Захід, орієнтований на ЄС. Сенатор Ван Апелдорн з SP спробував переконати усіх, що угода з Україною є найглибшою по рівню співпраці з усіх аналогічних договорів і, що ні ЄС, ні Нідерлнади, ні Україна не готові до такої тісної співпраці. Сенатор Коефман з PvdD розповідав, що Україна є найбільш корупційною країною Європи, мимоволі визнавши європейську приналежність України. Лише сенатор Ван де Класхорст з PVV оновила свою методичку, використавши тезу про те, що через вихід Британії з ЄС текст угоди треба буде скорегувати і повторно проголосувати усі країнам-членам ЄС, в тому числі і Нідерландам. І хоч такий розвиток подій мало ймовірний (навряд чи ЄС буде повторного голосувати по усім угодам в яких Британія брала участь), все ж важливо розуміти в якому напрямку працюють анти-європейські сили в Нідерландах.

У фіналі дебатів слово було надане все ще чинному голландському прем'єру Рютте. Він відповів на деякі питань, зокрема, зазначивши, що оскільки Рада ЄС не є стороною угоди, вона не могла бути підписантом додатку до угоди. Прем'єр також зазначив, що вихід Британії з ЄС не буде мати впливу на угоду з Україною.

De Eerste Kamer heeft op dinsdag 23 mei 2017…
EERSTEKAMER.NL
 
 
 
 
 

Коментарі:

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Додаткова інформація