робот"Допис про ринок праці, це має найбільше цікавити тих, у кого зараз діти шкільного і дошкільного віку, їм в цьому майбутньому шукати роботу. Буде багато ключових цитат з різних англомовних статей, які можна за бажання прочитати самому."

Одна з причин перемоги Трампа – технологічний прогрес. Не в сенсі хакерських атак чи фальшивої пропаганди, про що вже написано багато статей, а в сенсі невдоволення населення темпами прогресу, який позбавляє їх робочих місць

. І якщо технологи не візьмуть до уваги цю проблему і не вирішать її, прискорення темпів прогресу може народити потужну популістську антитехнологічну реакцію, яку людство не бачило з часів, коли луддити громили станки на мануфактурах.

Трохи статистики.

Наукове дослідження, проведене із залученням 220 провідних експертів та лідерів бізнесу показало наступні тенденції:

1. Штучний інтелект дуже скоро трансформує ринок праці. Величезний обсяг завдань на технологічних процесах, в роботі з клієнтами та для менеджменту середньої ланки скоро зникне, за оцінками дослідників до 2025 року буде знищено близько 50% професій, які існують на сьогодні. Новостворені робочі місця потребуватимуть не сили чи технічних навичок, а фантазії, інтелекту, креативності та вміння співпрацювати з технологіями штучного інтелекту.

2. Мета стане важливішою за фінансову успішність. Глобальна тенденція ринку праці зміщується від старого принципу «стати якомога більш багатим» до сучасного «самореалізуватися» - тобто замість купи грошей все більше людей обирають варіант реалізації власних ідей і задоволення від процесу роботи. Під ці настрої помалу переформатовується корпоративний ринок, який буде змінюватись від принципу «набрати побільше офісних працівників» до «залучати до відповідних завдань тимчасових талановитих виконавців». Також бурхливий розвиток очікує на «соціальне підприємництво» (цим терміном на Заході називають сплав підприємництва з певного роду волонтерством на краудфандингових інвестиціях – простіше кажучи, коли кілька молодих людей знаходять одне одного в мережі, об'єднуються довкола реалізації певної ідеї, створюють стартап, йдуть на Кікстартер, набирають грошей, здебільшого працюючи на чистому ентузіазмі, реалізовують ідею, отримують прибуток, розподіляють його і розходяться, щоб знову зібратись з іншими людьми над новим проектом).

3. Окремо зауважується видозмінення ринку нерухомості, на якому помруть професії ріелторів та продавців. Оцінка прогнозує, що до 2030 року абсолютна більшість угод з купівлі чи оренди нерухомості буде укладатись на інтернет-майданчиках, які за допомогою ШІ будуть допомагати людям знаходити найбільш зручне за їхніми потребами помешкання без відривання їх на біганину з огляданням квартир.

©http://www.cbre.com/research-and-reports/future-of-work

Сучасну технологічну революцію вже порівнюють з промисловою революцією 19 століття, яка вбила цехові виробництва, замінивши їх заводами та мануфактурами, і революцією виробництва продуктів харчування 20 століття, яка знищила клас селян в розвинених країнах (до неї в США кожен третій американець був задіяний в сільському господарстві, нині сільгоспвиробників лише 2% населення, але вони виробляють значно більше їжі, ніж їхні предки сто років тому). 

© http://www.huffingtonpost.co.uk/…/rise-of-the-machines-econ…

При цьому аналітики журналу The Economist вважають, що на сьогодні жоден уряд на планеті повноцінно не готовий до соціальних катаклізмів, які породить технічна революція ХХІ століття. Як і в попередні революції головними проблемами лишається нерівномірність розподілу капіталу та безробіття – і промислова, і сільськогосподарська революції викинули на вулицю мільйони людей, які в перші роки не могли знайти собі іншої роботи, а також непропорційно змістили отриману частку прибутку в бік тих, хто «першим сів на хвилю» нових технологій. Сучасна технічна революція вже характеризується тими самими симптомами – частка загального доходу, який отримує 1% найбагатших американців за останні тридцять років змінилась з 9% до 22%, а зайнятість американців працездатного віку за останні 15 років впала з 65% до 59%.

Найгірше тут те, що це лише початок хвилі змін – дослідження вчених Оксфордського університету прогнозує, що в наступні двадцять років буде автоматизовано 47% робочих місць. Завдяки наростанню обчислювальної потужності і все більшої лавини накопичуваної інформації («Big Data») з кожним днем все більше завдань комп’ютери виконують швидше, ефективніше і дешевше, аніж люди: промислові роботи краще працюють на виробництві, алгоритми розпізнавання біометричних даних краще відстежують злочинців, програми аналізу медичних показників краще діагностують хвороби, а фінансові програми краще стежать за бухгалтерією, аніж це роблять люди. В подальшому прогнозується, що завдання, які потребують рутинної роботи (логістика, перевезення і таке інше) будуть автоматизовуватися, а професіонали в них – втрачати прибутки, натомість будуть збільшуватись доходи в професіях де потрібен творчий підхід чи управлінський досвід.

Небезпечне зростання нерівності в доходах буде наростати, і поки що не помітно прагнень політиків щось з цим зробити. В часи промислової революції вдалося уникнути більшості проблем завдяки розвитку безоплатної освіти – школи дали змогу населенню швидко адаптуватися до нового обсягу необхідних знань. Цей рецепт може спрацювати і зараз - нині критично необхідно швидко змінити систему освіти з врахуванням нових змін і застосуванням сучасних технологій, однак таких планів нема у жодного уряду, натомість все більшої популярності в урядів різних країн набувають «лівацькі» популістські підходи – наприклад збільшення розміру мінімальної заробітної плати, що відтерміновує проблему і робить її наслідки більш загрозливими внаслідок потенційного соціального вибуху. 

©http://www.economist.com/…/21594298-effect-todays-technolog…

Директор Центру цифрового бізнесу Масачусетського технологічного інституту Ерік Бріньолфсон в своїй книзі «Друга машинна ера: Робота, прогрес та процвітання в час надзвичайних технологій» наводить ключову проблему найближчого майбутнього – на відміну від попередніх періодів змін сучасна технореволюція характеризується надзвичайно малою кількістю новостворених робочих місць замість знищених технологічним прогресом. Бюро трудової статистики наводить цифри – за останній період нових робочих місць в США було створено найменше з 2011 року, а кількість працевлаштованого населення впала до найнижчого з 1977 року показника. В своїй книжці Ерік наводить переконливі аргументи, що «друга машинна ера» неодмінно збільшуватиме «пиріг суспільного блага», але народжує проблеми з розподілом його шматків.

В інтерв’ю журналу «Salon» Ерік, який сам працює на передньому краю сучасних технологій, дивувався швидкості змін, які навіть не зміг передбачити: «Ще не так давно я лекцію, в якій висловив припущення, що за десять-п’ятнадцять років ми побачимо автономні автомобілі, а вже за шість років я їхав сто першою трасою в автокарі Google. Ми всі помилялись в оцінках того, наскільки швидко це все настане». Закон Мура діє так довго, що кожен новий стрибок відразу стає помітним в реальному світі, вносячи до нього значні зміни.

Проте неготовність людства до нього призводить до надто нерівномірного розподілу отриманих внаслідок цього благ – при тому, що рівень загального доходу в США найбільший в історії країни, середній дохід на домогосподарство впав до рівня дев'яностих років. При цьому в деяких сферах технологічний прогрес дійсно допомагає – наприклад попри кризовий стан і зменшення доходів музичної індустрії, людство слухає значно більше музики, аніж раніше – сучасні технології дали змогу продавати продукт своєї творчості напряму слухачу, оминаючи «акул продюсерського бізнесу». Проте в цілому проблема зі зменшенням робочих місць не вирішується – є тільки три сфери, які могли б в цьому допомогти: освіта, підприємництво і податкова політика, кожна з яких повинна бути терміново переосмислена і змінена відповідно до нових обставин.

©http://www.salon.com/…/robots_are_stealing_your_job_how_te…/

Як приклад подальших змін голова департаменту штучного інтелекту Singularity University Ніл Якобштейн в інтерв'ю ВВС наводить китайську компанію Hon Hai, яка планує в найближчі три роки звільнити півмільйона працівників, замінивши їх на своїх заводах промисловими роботами. «Такі зміни викликають значне безробіття, і завдання політиків зробити так, щоб це не призвело до одночасного зростання бідності – нам потрібно змінити суспільний договір щодо розподілу суспільних благ», - каже Ніл, - «мене часто питають «Як ви можете спокійно спати, знаючи подальші перспективи розвитку технологій?» на що я відповідаю – «мені не дає спати людська дурість, а технології тут ні в чому не винні».

© http://www.bbc.com/news/technology-25000756

Дослідження університету Індіани показує, що лише в 13% втрат робочих місць в найближчому майбутньому буде винне покращення торгових операцій, за все інше відповідатиме автоматизація. Якщо в попереднє десятиліття США потребувало 21 мільйона працівників на виробництві, в цьому десятилітті США має в цій сфері зайнятими лише 12.1 мільйона. Найбільші втрати загрожують галузям з низькою продуктивністю – якщо сфера IT, де середня продуктивність складає 244 тисячі доларів США на зайнятого працівника, збільшила зайнятість на 800% за останні двадцять років, то у виробництві текстилю, металу чи фурнітури (відповідно 60, 45 і 62 тисячі доларів на зайнятого), зайнятість впала на 50%. 

©https://docs.google.com/viewer…

Дослідження агенції McKinsey показує, що найближчим часом 45% професійної діяльності буде автоматизовано, а в 60% з існуючих 800 професій автоматизація діяльності сягне 30% і більше відсотків. Найбільше автоматизація зачепить роботу, де передбачається використання грубої фізичної сили для рутинних, повторюваних операцій – орієнтовно до 78% діяльності буде автоматизовано: в першу чергу виробництво, сервіси харчування та рітейл. Наприклад вже існують автомати для сфери фастфуду, які без участі людини здатні готувати по 360 гамбургерів на годину, економлячи витрати на людський персонал, який за ту ж роботу отримує по 10 доларів на годину.

©http://www.mckinsey.com/…/where-machines-could-replace-huma…

При цьому дослідження вчених Прінстонського університету показують, що на американський ринок праці нові тенденції вже впливають надзвичайно сильно. Зокрема за період з 2005 по 2015 рік частка американців, які працюють в «альтернативній зайнятості» за тимчасовими контрактами (передусім це фрілансери) зросла з 10 до 16 відсотків. Більше того, вчені оцінюють в 94% долю чистого приросту нових робочих місць саме за тимчасовими контрактами, простіше кажучи з 10 мільйонів нових робочих місць, створених за це десятиліття, 9.5 мільйони припадало на тимчасові роботи, а не традиційну «повну зайнятість». Ця сфера в англомовному світі вже отримала назву «gig economy». Економіка виштовхує тих, хто прагне «повноцінного робочого дня в офісі чи в цеху», натомість повністю розвертаючись до гнучких спеціалістів, які здатні виконати конкретну роботу, отримати гроші і йти далі. При цьому «гігекономіка» виявляється значно більш придатною для жінок, аніж для чоловіків – якщо в такій сфері ще в 2005 році працювало 8% жінок і 12% чоловіків, то в 2012 жінки обігнали чоловіків, а в 2015 співвідношення вже було оберненим – 15% чоловіків і 17% жінок. 

© https://qz.com/…/almost-all-the-10-million-jobs-created-si…/

Якщо ви працюєте таксистом на Uber – ви повинні знати, що компанія планує рано чи пізно вас замінити. Amazon має 270 тисяч співробітників, але найближчим часом планує більшість з них замінити, автоматизувавши процеси. Ми знаходимось тільки на самому початку четвертої -технологічної революції, але вона вже приносить надзвичайні зміни. Більшість сучасних працівників ще не усвідомлюють, що вони вже застаріли. Водій-далекобійник – поки що робота №1 в США. Це поважна професія, яка дозволяє прогодувати сім’ю не маючи якісної освіти. Але департамент вантажоперевезень Uber Freight придбав компанію Otto, яка розробляла технології автономного керування для найбільшого виробника вантажівок – компанії Volvo. 680 мільйонів доларів за колектив з 91 програміста (яких очолює Ентоні Левандовські – колишній провідний розробник напрямку автономних автомобілів Google) – і професію водія-далекобійника вже можна вважати приреченою. Хтось з них знайде два роки часу і купу грошей, аби перенавчитися на щось більш потрібне «гігекономіці», але якщо половина робочих місць протягом наступних 20 років звільниться – куди подіти всіх цих людей, і як навчати їхніх дітей? Сучасні «луддити» вже кидають каміння в автобуси Google, які везуть високооплачуваних гіків в «долину», поки довкола населення втрачає роботу і житло через зростання цін, спровоковане високими зарплатами програмістів, але що буде далі? В найближчі роки не один популістський політик вирішить звинуватити в усіх бідах IT, як ворога номер один – цілком можливо, що одним з них буде і Трамп. Проте перед наслідками такої політики «постправди» блякнуть всі соціальні катаклізми минулого. 

© https://shift.newco.co/the-coming-tech-backlash-82b22e0c119…

 

 

 
 
Ярослав Вішталюк
https://www.facebook.com/VJaroslaw/posts/1331551700248656

 

Коментарі:

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Додаткова інформація