НОВІ ТЕХНОЛОГІЇПітер Діамандіс - авіатор, підприємець, перший лауреат премії Гайнлайна за комерціалізацію космосу, засновник фонду X-Prize, Міжнародного космічного університета, компанії космічного туризму Space Adventures і ще цілої купи різних проектів та компаній в космічній галузі. Син емігрантів з Греції. Автор книжки "Достаток: майбутнє краще, ніж ви думаєте".

Для цієї статті я переглянув новини техніки та науки за 52 тижня 2016-го року і був вражений змінами. Я також впевнений, що 99,999% людства не знають, що відбувається, тому хочу описати "для пересічних громадян" топ-10 технологічних тенденцій за останні 12 місяців, і чому вони важливі.

1. Ми станемо "гіпер-підключеними" до всього світу.

В 2010 році інтернетом користувалось 1.8 мільярда чоловік. На сьогодні це число перевищило 3 мільярди, а орієнтовно до 2022 року інтернетом буде охоплена кожна людина з 8 мільярдів, які тоді будуть жити на планеті. На відміну від мого підключення в 9600 бод по телефону двадцять років тому, сьогодні світ користується інтернетом на швидкості мегабіт за секунду чи й швидше, з доступом до інформації через Google, продуктів на Amazon, обчислювальної потужності на AWS та штучного інтелекту Watson. Озираючись на 2016 рік ви можете оцінити рівень прискорення:

а) Проект "Skybender" - солярні дрони Google для доступу до інтернету на швидкості 5G.

б) Солярний дрон доступу в інтернет від Facebook, яка випередила тут навіть Google, почавши експериментувати з дронами на сонячних батареях для роздавання інтернету з повітря.

в) проект ViaSat щодо створення планетарного супутникового доступу в інтернет на швидкості 1 терабіт за секунду для підключення мережі у віддалених районах, а також з літаків і кораблів. Запуск другого супутника проекту планується на початку 2017 року.

г) проект супутникового інтернет-зв'язку OneWeb - компанією було отримано 1.2 мільярди доларів фінансування для побудови мережі з 900 низькоорбітальних супутників. Надання послуг доступу планується з 2019 року.

д) ще більш амбітний план Елона Маска щодо створення мережі з 4425 геостаціонарних супутників для повного покриття всієї планети доступом до інтернету.

2. Відновлювана енергія

2016 рік став точкою переламу, коли енергія, отримана з відновлюваних джерел стала дешевшою за отриману зі спалення вугілля. На Всесвітньому економічному форумі в грудні 2016 року було повідомлено, що сонячна енергія та енергія вітру стала дешевшою за енергію з викопного палива в більш, ніж 30 розвинених країнах світу. За оцінками авторів доповіді дві третини країн досягне "паритету" в отриманні електроенергії з відновлюваних та невідновлюваних джеред протягом декількох років навіть за умови відсутності субсидування галузі. Ось десять підверджень цього досягнення 2016 року:

а) REN21 опублікувала звіт, в якому стверджується, що вже 25% енергії в світі отримується з відновлюваних джерел. Міжнародні інвестиції в галузь в 2016 році сягнли 286 мільярдів доларів США (проти 160 мільярдів в 2015 році) і далі неймовірно прискорюються.

б) в Індії сонячна енергія стала дешевшою за "вугільну" - тепер Індія планує розгорнути мережу сонячних станцій загальною потужністю більше 10 гігават до 2022 року.

в) Великобританія вперше в своїй історії отримала більше електроенергії від сонця, аніж від вугілля - 6964 ГВт проти 6342 ГВт.

г) колись найбільша вугільна ТЕЦ в США в Онтаріо успішно була перетворена на сонячну електростанцію

д) вугільна промисловість не має шансів на відновлення. Офіційні та експертні звіти в США одностайно стверджують, що вугільна галузь, яка стагнує під натиском відновлюваних джерел, вже сягнула такого рівня падіння, що не має жодних шансів на відновлення своїх позицій (для прикладу падіння отримання енергії з вугілля в Техасі впало з 39% до 24.8% всього за рік).

е) Шотландія в 2016 році вперше отримала 106% потреби в енергії від вітрових станцій.

є) Коста-Ріка 76 днів підряд забезпечувала всі свої потреби в енергії з відновлюваних джерел

ж) Google оголосила про переведення в 2017 році всієї своєї діяльності на забезпечення енергією з відновлюваних джерел.

з) Лас-Вегас оголосив, що став першим великим містом, яке повністю забезпечує себе енергією з відновлюваних джерел.

і) Гігазавод Tesla - на 30% вже завершено будівництво "Tesla's Gigafactory" в Неваді, яка вироблятиме півмільйона літій-іонних батарей на рік, а також автомобілі Tesla. Виробництво площею в 10 мільйонів квадратних футів (1 кв. км.) буде завершено до 2020 року. Маск прогнозує, що 100 таких "гігазаводів" матимуть достатній обсяг виробництва, аби забезпечити всю планету відновлюваними джерелами енергії.

3. Фінал пошуку лікування раку та інших хвороб

Як би це не було неймовірним, та завершення пошуків ліків від раку та деяких інших хвороб вже близько. Ось декілька пунктів, які це підтверджують.

а) імунотерапія раку робить великі успіхи. Проект імунотерапії включає в себе використання Т-лімфоцитів самого хворого, які лікарі видаляють з організма, "навчають" атакувати певний тип ракових клітин і повертають в кров хворого. В ході досліджень у 94% пацієнтів з гострим лімфобластним лейкозом зникли всі симптоми хвороби. У хворих на інші види раку результат був менший - у 80% покращилось самопочуття, а у більш, ніж 50% настала ремісія.

б) в Китаї вперше вилікували хворого на агресивну форму раку легень новаторським методом генного редагування CRISPR/Cas9

в) таке ж лікування зараз випробовують в університеті Пенсильванії на 18-ти онкохворих

г) великий крок в лікуванні цукрового діабету з Гарварду - вперше дослідники стовбурових клітин створили острівцеві клітини, які продукуванням інсуліну вилікували діабет у мишей.

д) в університеті Темпла вперше вдалося вилікувати більше 50% інфікованих ВІЛ клітин у тварин.

е) у Великобританії вчені успішно випробували лікування ВІЛ за допомогою вакцини, яка "промаркувала" інфіковані ВІЛ клітини для знищення їх імунною системою самого пацієнта

є) метод CRISPR був використаний для повного одужання мишей, хворих на серповидноклітинну анемію - найближчим часом цей метод зможуть використати для лікування цього захворювання, яке вразило близько 100 000 американців.

ж) нова вакцина проти лихоманки Ебола дала 100%-ву ефективність. З 6000 вакцинованих rVSV-ZEBOV в Гвінеї, де було підтверджено більше 3000 випадків хвороби, жоден не захворів.

4. Продовження тривалості життя людини

Особисто я щиро переконаний, що ми знаходимось на порозі прориву в продовженні тривалості людського життя від 60 до щонайменше 100 років. Ось п'ять кращих новин в цій сфері:

а) в Гренландії знайшли акулу, якій було більше 500 років - це робить її найстарішим хребетним організмом в світі і підтверджує, що вони можуть жити значно довше, аніж вважалося раніше

б) генетичний реверс старіння - в інституті Солка дослідники успішно увімкнули "генетичний реверс" для клітин шкіри, що дозволило подовжити життя для мишей з хворобою передчасного старіння на 30%. Дослідники передбачають початок випробування на людях в найближчі десять років.

г) дослідження Бейкера та ван Дорсена, опубліковане в журналі Nature, показало, що систематичне видалення стагнуючих клітин з організму подовжує життя мишей на чверть.

д) Джеф Безос запустив стартап досліджень проти старіння з початковою інвестицією в 116 мільйонів доларів. Головним напрямком буде вивчення технології з попереднього пункту.

е) Сакура Мінамі та її колеги з компанії Alkahest, які займались питанням лікування нейродегенеративних захворювань за допомогою елементів крові, виявили, що просте ін'єктування старих мишей плазмою з крові молодих людей покращує когнітивні функції і фізичні показники, а також збільшує на 30% тривалість їхнього життя (і не вір після цього в логіку казок про вампірів - прим. моя).

5. Дивовижні успіхи технології стовбурових клітин

Я все більше переконуюсь в можливості технологій стовбурових клітин подовжити життя людей і лікувати хвороби. Ось три новини, які мені в цьому допомагають:

а) група біологів з доктором Коджі Нішіда з університету Осаки в Японії досягли нових успіхів у вирощуванні тканин очного яблука зі стовбурових клітин. Наразі вони вже можуть вирощувати сітківку, рогівку, кришталик і багато чого іншого, використовуючи тільки невеликий зразок шкіри хворого.

б) в дослідженні науковців Стенфорда з 18-ти добровольців, які перенесли інсульт і погодились на лікування стовбуровими клітинами, сім показали покращення моторних функцій. Це лікування також може допомогти проти хвороб Альцгеймера, Паркінсона та Лу Геріга.

в) лікарі з USC Neurorestoration Center спробували ін'єкції стовбурових клітин на 21-річному юнакові, якого паралізувало після пошкодження шийного відділу хребта. Три місяці потому у нього значно покращилось здоров'я і відновилась рухова можливість обох рук.

6. Автокари

2016 рік безумовно був роком автономних транспортних засобів. За лідерами галузі Google, Tesla та Uber кожна велика автомобільна компанія світу розпочала інвестиції в автокари. Озираючись на останні 12 місяців ось дев'ять головних подій в галузі:

а) автокари Uber розпочали повноцінну роботу з послуг таксі в Пітсбурзі та Сан-Франциско

б) автономні вантажівки компанії Otto, підрозділу Uber, зробили своє перше комерційне перевезення - 50 000 банок пива Budweiser.

в) Елон Маск заявив, що всі нові автомобілі Tesla отримали 5 рівень автономії (максимальний - шостий, повна відсутність необхідності в увазі водія, п'ятий рівень передбачає певний контроль в складних умовах). Це означає, що до кінця 2017 року автомобілі Tesla сягнуть шостого рівня автономності, який передбачає нульову взаємодію людини та автомобіля.

г) Компанія Ford заявила про намір до 2021 року налагодити конвеєрний випуск повністю автономного транспорту для групових поїздок (це коли автокар збирає заявки з певного району і підбирає людей, яким їхати в один бік - прим. моя)

д) General Motors заявила про плани випуску масових автоелектрокарів разом з LYFT.

е) Google виділила свій транспортний підрозділ в окрему компанію Waymo.

є) Google планує до кінця 2017 року розгорнути мережу напівавтономного транспорту на базі Chrysler Pacifica

ж) Засновник LYFT Джон Ціммер заявив у вересні, що протягом найближчих п'яти років автокари почнуть добивати таке поняття, як "приватний автомобіль", а в містах приватний автотранспорт зникне до 2025 року.

з) автономні трактори у випробуваннях показали значно кращі результати продуктивності за керовані людьми.

7. Дрони приходять

Квадрокоптери та мультикоптери домоглися в 2016 році величезних успіхів. Ми прямуємо до світу, де численні дрони з точністю до міліметра будуть доставляти вантажі у віддалені райони, де раніше не було доступу транспорту. Ось шість головних подій цієї галузі:

а) дрони головної торгової компанії світу здійснили першу доставку - Amazon Prime Air доставив перший товар у Великобританії.

б) Цілодобовий маркет 7-11 запустив службу доставки зі 77 дронів, обігнавши в цьому навіть Amazon

в) Mercedes прогнозує півмільярдний прибуток на службі доставки дронами. Компанія вже презентувала концепткар на базі мікроавтобуса, дах якого слугує посадково-злітним майданчиком для дронів M2.

г) засновник Google Ларрі Пейдж особисто проінвестував 100 мільйонів доларів в кілька стартапів, які займатимуться безпілотними пасажирськими дронами.

д) в 2015 році китайська компанія eHang здійснила першу доставку дроном органу для трансплантації. Генеральний директор компанії United Therapeutics оголосив про укладання угоди на 1000 дронів для доставки органів для трансплантації на додачу до їхнього основного напрямку - доставки органів гелікоптерами.

е) Uber оголосила про отримання дозвільних документів для відкриття служби "безпілотного аеротаксі", яке називатиметься Uber Elevate.

8. Парад штучного інтелекту

ШІ - найбільш важлива технологія, яку коли-небудь вигадувало людство. Я вважаю, що це грандіозна можливість, а не загроза. Ось 10 найважливіших новин за 2016 рік в галузі штучного інтелекту:

а) NVIDIA анонсувала чіп Р100 на 15 мільярдах транзисторів, розроблений спеціально для технологій штучного інтелекту.

б) IBM оголосиа конкурс з призом в 5 мільйонів доларів для команд, які зможуть розробити штучний інтелект з максимально ефективною співпрацею з людьми.

в) ШІ навчився читати по губам. Нова розробка з Оксфорда під назвою LipNet може обробляти в реальному часі цілі вимовлені речення. На сьогодні він в 1.78 раза продуктивніший за людей, які вміють читати по губам.

г) ШІ краще передбачає результати виборів. Індійський штучний інтелект MogIA правильно передбачив результати виборів, проведених в 2016 році, базуючись на 20 мільйонах результатах запитів, отриманих від Google, Twitter і YouTube.

д) Штучний інтелект Beats правильно передбачив ситуацію прийняття рішення групою людей, ймовірність якого була 540 до 1.

е) Штучний інтелект Tech від Microsoft навчився розпізнавати розмовну мову краще за людей, частота помилок зменшилась до 5.9%.

є) Роман, написаний штучним інтелектом університету Хакодате з Японії, виграв перший етап літературної премії.

ж) підтверджено перший випадок, коли ШІ врятував життя людини - штучний інтелект Watson компанії IBM виявив у пацієнтки рідкісний тип лейкемії, який не змогли діагностувати лікарі-люди.

з) Полковник ВПС США Джин Лі програв імітацію повітряного бою на тренажері винищувача проти штучного інтелекту.

і) штучний інтелект DeepMind від Google став чемпіоном світу з гри в ґо, вигравши серію ігор з результатом 4-1.

9. Наукові дослідження з фізики.

2016 приніс ряд важливих досягнень в галузі фізики. Ось три з них:

а) підтверджено існування гравітаційних хвиль. Після десятиліть пошуків вченим вдалося зафіксувати гравітаційні хвилі під час взаємного колапсу двох масивних чорних дір.

б) планета "дев'ять" - отримано докази припущення, що в Сонячній системі існує дев'ята, надзвичайно віддалена від Землі, планета.

в) відкрито планети Проксіма Центавра, сходжі на Землю.

10. Комерція в космосі.

Ми живемо в епоху, коли великі компанії рвуться в космос. Такі проекти, як SpaceX, Blue Origin, Planetary Resources змагаються за премію Google Lunar XPRIZE. Ось головні події року, що минув:

а) Джеф Безос оголосив розробку нової гілки багаторазових ракетних апаратів його приватної космічної компанії Blue Origin. Ракета під назвою New Glenn буде призначатись для доставки в космос людей та вантажів.

б) відразу чотири компанії подали приватні заявки на пілотований політи до Місяця в 2017 році, щоб отримати двадцять мільйонів доларів призу від Google Lunar XPRIZE: Moon Express, SpaceIL, Synergy Moon and Team-Indus

в) засновник SpaceX Елон Маск заявив про плани доставити людей на Марс до 2025 року.

г) фізик-теоретик Стівен Хокінг та російський олігарх, власник Mail.Ru Group Юрій Мільнєр оголосили про запуск спільного проекту розміром в 100 мільйонів доларів з розробки космічного корабля "Breakthrough Starshot".

©https://medium.com/…/top-10-tech-trends-transforming-humani…

Ярослав Вішталюк

 
2016 was an incredible year for technology, and for humanity.
MEDIUM.COM

 

Коментарі:

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Додаткова інформація